بلفارپلاستی و افتادگی پلک

 • در پژوهش هایی که انجام گرفته مشخص گردیده که بیشترین بخشی از صورت که مورد توجه بیننده قرار می گیرد ناحیه چشم ها می باشد.
 • چشم ها بیان کننده حالت احساسی و هیجانی ما می باشند. تغییراتی همچون افتادگی و چین خوردگی پوست پلک ها که بتدریج با افزایش سن ایجاد می شود می تواند به چهره فرد ظاهری خسته و غمگین دهد.
 • با بلفاروپلاستی، چشم‌های خسته، تیرگی دور چشم، پلک شل و افتاده كاملا درمان شده و زيبايی به چهره باز می گردد. به علاوه بلفاروپلاستی کاربرد درمانی هم دارد و می‌تواند میدان دید را با رفع افتادگی‌های شدید پلک كاملا درمان كند. افتادگی پلک می‌تواند موجب کاهش میدان دید شود؛ افتادگی پلک عارضه شایعی است که می‌تواند باعث کاهش میدان دید در فرد مبتلا شود. در این عارضه که تحت عنوان بلفاروپتوز نیز شناخته می‌شود، پلک بالایی چشم، پایین می افتد و ظاهری خسته و مسن به فرد می دهد.
 • افتادن پلک می تواند به طور ناگهانی و یا به صورت تدریجی ایجاد شود واقعیت آن است که عوارض ناشی از افتادگی پلک می‌تواند هم باعث مشكلاتی مانند خستگی، سردرد و کاهش بینایی شود و هم در ظاهر فرد تأثیر منفی داشته باشد.
 • در واقع ارتباط پلک ها به چشم مانند قابی برای تصویر می باشد. تحلیل رفتن و کاهش حجم بافت های اطراف چشم ها با ایجاد نمای گود رفته در پیرامون چشم ها سبب می گردد که تمرکز نگاه بیننده از چشم کاهش یابد.
 • در مقابل پری (fullness) مناسب و یکنواخت در پیرامون چشم سبب می شود نگاه بیننده بیشتر بر چشم متمرکز گردد و چشم ها جذاب تر و نافذ تر به نظر رسد. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه نمود تفاوت استانداردهای زیبایی درآقایان و خانم ها می باشد که این اصل در ناحیه پیرامون چشم ها نیز حکم فرما می باشد. بعنوان مثال فاصله مطلوب بین چشم و ابرو در خانم ها بیشتر از آقایان می باشد.


درمان افتادگی پلک

بلفاروپلاستی اصطلاح پزشکی درمان افتادگی و چین و چروکهای پلک می‌باشد که جهت رفع شلی و افتادگی پوست، برداشتن بالشتک‌های چربی کناره‌های داخلی و خارجی پلک فوقانی و پلک تحتانی انجام می‌شود.

تغییرات ناشی از بالا رفتن سن در پلک‌ها سبب می‌شود که با افتادن پلک‌ها، چهره حالتی خسته، غمگین و خواب آلود داشته باشد و حتی برخی بیماران در مطالعه در ساعات انتهایی روز دچار مشکل می‌شوند و بلفاروپلاستی این مشکلات را تا حد زیادی رفع می‌کند.

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، بعد از جراحی بینی یکی از رایج ترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود و اغلب افراد به دنبال بهترین درمان برای زیبایی پلک هستند تا با این عمل به نتایج دلخواهشان برسند.

برای درمان افتادگی پلک، روش‌های گوناگونی وجود دارد. پزشک بستگی به میزان افتادگی و نوع بافت افتاده پشت پلک یا زیر پلک یکی از روش‌های درمانی یعنی بلفاروپلاستی با روش جراحی  و یا روش جراحی غیر تهاجمی توسط پلکسر را انتخاب می‌کند.

 

روش درمان بلفارپلاستی با پلکسر چگونه است؟

برای این روش بیمار نیاز به بیهوشی و حتی تزریق بی حسی ندارد و تنها لازم است حدود ۳ تا ۴۰ دقیقه کرم بی حسی در موضع استفاده نماید. جلسه درمانی بطور متوسط بین۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشد و فرد می تواند نتیجه عمل را بلافاصله ببیند. تعداد جلسات کاملا به شدت چروکها و سن فرد بستگی دارد. بسیاری از بیماران طی ۱ جلسه بهبود کامل دارند ولی درافرادی با چروک های شدید، ممکن است تا ۳ جلسه درمانی احتیاج باشد. در این صورت فواصل بین جلسات دوم یا سوم یک ماه است.


سن مناسب برای ترمیم پلک چه زمانی است؟

سن مناسب برای انجام بلفاروپلاستی به نوع مشکل بستگی دارد. در اصل ترمیم پلک، سن و سال ندارد و برحسب نوع مشکل، این عمل حتی از زیر ۲۰ سالگی تا بالای ۸۰ سال هم قابل انجام است. به‌ طور کلی در مشکلات مادرزادی، در سنین پایین‌ تر و در مشکلات ناشی از پیری یا شل شدن پوست پلک، در سنین بالاتر انجام می‌شود.


موارد منع استفاده از پلاسما تراپی در پلک چیست؟

پلاسما تراپی تقریبا موردی قطعی برای عدم مصرف ندارد و با توجه به اینکه حدود ۷۰% پوست اضافه پلک برداشته می شود. لذا خطر باز بودن پلک که بعد از جراحی دیده میشود، در این روش وجود ندارد. تنها در صورتی که محل مورد درمان عفونت یا التهاب داشته باشد، باید مدتی درمان را به تاخیر انداخت. اما در موارد زیر بهتر است بجای روش جراحی غیرتهاجمی پلکسر ازسایر روشهای جراحی شدیدتر استفاده شود:


 • میزان زیاد پوست اضافی روی پلک بالا
 • بیرون زدگی چربی پلک (پف پلک بالا) چه در بخش داخلی و چه در بخش وسط پلك بالا
 • پرولاپس غده اشکی در بخش خارجی پلک بالا
 • افتادگی همزمان پلک بالا (کوچکتر بودن شکاف پلکی)
 • افتادگی همزمان ابروها
 • افراد با پوست تیره رنگ

مراقبتهای بعد از عمل چگونه است؟

بستری در بیمارستان و استراحت بعد از عمل نیاز نیست و فرد بلافاصله قادر به باز کردن چشم‌هایش بوده و می تواند بدون پانسمان به سر کار برود. تنها نگهداری لازم، استفاده از کمپرس سرد طی ۴۸ ساعت اول است. پس از انجام پلاسما تراپی پلک قرمز و کمی متورم است و معمولا طی دو سه روز اول موقع خوابیدن، سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد تا بر طرف ‌شوند.

بعد از پلکسر نقاط ریز با فاصله کم بر روی پوست ایجاد می شود که باعث تصعید لایه سطحی بدون آسیب به لایه بازال می گردد بنابراین بعد از عمل  micro burn بر روی پلک وجود دارند که باعث دلمه های کوچک قهوه ای رنگ روی پوست می شود که باید اجازه دهیم تا خود به خود بین 3 تا 7روز بعد بیفتند و نباید به آنها دست زد یا آنها را کند. برای پوشش نیازی به پانسمان بسته نیست و تنها از کرم های ترمیم کننده برای بهبود سریعتر استفاده میشود. آب زدن به چشم‌ها بعد از ۴۸ ساعت اشکالی ندارد.


آیا این عمل دردناک است یا احتیاج به بیهوشی دارد؟

این عمل سرپایی است و بدون بیهوشی انجام میشود. لازم است که حدود نیم تا یک ساعت قبل از عمل از کرم بیحسی استفاده شود تا احساس درد و ناراحتی موقع کار وجود نداشته باشد. افرادی که به کرم بیحسی مقاوم هستند میتوانند از بیحسی تزریقی نیز بهره ببرند.