اسکار وجای زخم

به طور کلی اسکارها به ۳ گروه اصلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

نرموتروفیک: اسکارهایی که با تغییر رنگ پوست همراه است.

هایپرتروفیک: اسکارهایی که با برجستگی و گوشت اضافه تؤام است.

آتروفیک: اسکارهایی که با ایجاد فرورفتگی در پوست دیده می‌شوند. 

بهترین روشهای ترمیم اسکار

روشهای متعددی برای درمان اسکارها  وجود دارد که در این مرکز، بسته به نوع اسکار و شرایط بیمار، یکی از این روشها و در برخی موارد  تلفیق چند روش درمانی را باهم انتخاب و اجرا می کنیم. بهترین روشهای درمان اسکارها عبارتند از:

- اصلاح با جراحي

برداشتن اسکار با جراحي مناسب ترين روش براي اسکار هاي پهن يا طويل است. برداشتن اسکار و به هم رساندن لبه هاي زخم، روش خوبي جهت درمان اسکار است كه مبتني بر خاصيت بالاي ارتجاعي پوست مي باشد. اسکار هاي پهن را مي توان برداشت و دوباره بخيه كرد به نحوي كه خط اسکار باريكتر گردد. در مورد اسكارهاي طويل، جراحان پوست از برش هاي نامنظم استفاده مي كنند كه خط اسکار را كوتاهتر به نظر برساند تا كمتر به نظر بیاید. گاهي اوقات با جراحي مي توان جهت يك اسكار را طوري تغيير داد كه تمام يا قسمتي از آن در مسير خطوط طبيعي پوست قرار گيرد و كمتر به چشم بيايد. با همين روش مي توان اسکار ها را به مناطقي كه كمتر به چشم مي آيند (مثل لابلاي خط رويش مو يا خط محل تلاقي بيني و گونه ها) منتقل كرد تا ديده نشوند.

بهترين نتيجه در اصلاح جراحي وقتي مشاهده مي شود كه پس از برداشتن اسکار، لبه هاي زخم با فشار كنار هم قرار نگرفته باشند. بنابراين طراحي دقيق برداشتن اسكار با در نظر گرفتن جزئيات خطوط طبيعي پوست و جهت عضلات زير پوست الزامي است.

- سابسیژن

سابسیژن با قطع اتصالات فیبروتیک زیر اسکار که موجب می‌شود پوست به سطح زیرین کشیده شده و فرورفتگی یا به اصطلاح چاله روی آن ایجاد شود، انجام خواهد شد. در این روش فرورفتگی پوست در ناحیه اسکار ترمیم شده و هم سطح قسمت‌های دیگر می‌گردد. سابسیژن یکی از روشهای بسیار خوب و مؤثر برای درمان اسکارهای فرو رفته مانند آکنه  است. در گذشته از وسایلی مانند نوکور که دردناک، با ریسک عوارض جدی و شبیه تیغ جراحی بود، استفاده می‌شد؛ اما امروزه از وسیله مخصوص این کار به نام سابسیژکتور استفاده می‌شود. سابسیژن روشی بدون درد است.این روش برای اسکارهای ناشی از جوش هاي غرور جواني، آبله مرغان يا آبله، خالكوبي ها، چين و چروك ها و اسكارهاي اعمال جراحي مناسب است. بیماران معمولا چند روز بعد مي توانند به سر كار خود برگردند.


- آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال تلفیقی از دو روش میکرونیدلینگ و آر اف یا رادیوفرکوئنسی است. در این درمان جدید، انرژی آر اف توسط سوزن‌های دستگاه آر اف فرکشنال، به عمق پوست انتقال می‌یابد. در میکرونیدلینگ، با استفاده از ابزاری خاص، جراحات کنترل شده‌ای به سطح پوست وارد می‌شود، که این جراحات موجب تحریک مکانیسم ترمیم و بهبود طبیعی پوست خواهند شد.

در آر اف فرکشنال، انرژی آر اف نیز به میکرونیدلینگ اضافه می‌گردد. در این روش تکامل یافته، انرژی آر اف از طریق همان سوزن‌های کوچک انتقال پیدا می‌کند و مضاف بر جراحات میکرونیدلینگ، با به کارگیری انرژی آر اف، تولید کلاژن و الاستین آغاز شده و به طور مؤثری علاوه بر سفت شدن پوست، کاهش خطوط ریز، چین و چروک‌ها و ...، اسکار نیز در سطح قابل قبولی بهبود می‌یابد.


- تزريق فیلر

تزريق فیلر شامل ژل استاندارد یا چربی خود فرد به داخل يك اسکار، می تواند فرورفتگي آن را پر كرده و هم سطح پوست اطراف مي كند. مقدار ماده تزريق شده بستگي به اندازه و سفتي اسكار دارد. بهبودي با اين روش، فوري است، اما اغلب نتايج به طور دائمي باقي نمي مانند.


- پيوند پوست

در اين روش به كمك يك وسيله ظريف و مدور، پوست را از قسمت اسکار برداشته و از پوست سالم (معمولاً پوست پشت گوش) جايگزين آن كرده و محل آن را پانسمان مي كنند. 5-7 روز بعد از عمل ضايعه جوش مي خورد. البته در محل پيوند نيز اسکاري بر جاي مي ماند كه از اسکار قبلي كمتر آشكار است.


- لايه برداري شيميايي پوست (پيلينگ شيميايي)

در اين روش، به كمك يك ماده شيميايي لايه فوقاني پوست را بر مي دارند تا پوست صافتر به نظر رسيده و يكنواخت شود. اين روش بيشتر در پوست صورت استفاده مي شود و در اسکار هاي سطحي مفيدتر است. این روش در درمان اسکارهای فرورفته آکنه و نیز اسکار آبله مرغان نتایج خوبی به همراه دارد. گفتنی است که روش درمان اسکار فرورفته آبله مرغان با پیلینگ قوی برای اولین بار توسط دکتر بهروز باریک بین در سال 2011 ابداع شده و در مجلات بین المللی به چاپ رسیده است. در درمان آسيب ديدگي هاي پوست ناشي از نور آفتاب و تغييرات رنگي پوست، اغلب از لايه برداري شيميايي استفاده مي شود.


- سرما درماني

منجمد كردن لايه هاي فوقاني پوست گاهي حجم اسکار را كاهش مي دهد. اين روش عمدتاً در درمان اسکار هاي برجسته شانه و پشت، ناشي از جوش غرور جواني به كار مي رود.


- تزريق كورتيكوستروئيدها

تزريق اين مواد در نرم كردن اسکار هاي سفت (گوشت اضافه) كاملاً موثر است و سبب كوچك و مسطح شدن آن ها مي شود.


- مواد آرايشي

مواد آرايشي اگر به درستي مصرف شوند مي توانند اسکار ها را مخفي نمايند. همچنين استفاده مناسب از مواد آرايشي پس از انجام درمان هاي فوق براي اسکار ها توصيه مي شود. در اين موارد، در حاليكه اسکار سير طبيعي بهبودي را طي مي كند، مواد آرايشي ظاهر آن را قابل قبول تر مي كنند.


- ليزر

ليزرهاي مختلفي در درمان اسکار به كار رفته اند. بر اساس نوع اسکار بايد دستگاه ليزر مناسب انتخاب گردد. بايد توجه داشت كه درمان با ليزر معمولاً كامل نيست و امكان برگرداندن پوست محل اسکار به حالت پوست طبيعي قبل از آسيب وجود ندارد. لیزرهای معمول برای درمان اسکار شامل لیزرهای  PDL , fractional or conventional Co2 می باشند.


- سايش پوست (درم ابريژن)

سايش پوست روش مناسبي در اصلاح اسکار هاي ظريف و يا بي نظمي هاي خفيف سطح پوست مي باشد. همچنين بهترين روش در درمان اسکار هاي جوش غرور جواني (آكنه) است. در اين روش از يك ابزار كه به سرعت مي چرخد براي برداشتن لايه هاي سطحي پوست به نوعي كه پوست و اسکار را يكدست و هم سطح كند استفاده مي شود. بايد توجه داشت كه سايش پوست اگرچه در بعضي از انواع اسکار ها تأثيرات بسيار خوبي دارد ولي براي همه انواع آن مناسب نيست. اين روش در موارد زير نتيجه رضايت بخشي به بار آورده است: اسکار هاي پس از جوش هاي غرور جواني، آبله مرغان يا آبله، خالكوبي ها، چين و چروك ها و اسكارهاي اعمال جراحي .

سايش پوست روشي مطمئن است كه با استفاده از ابزارهاي مختلف (از برسها گرفته تا ليزر) صورت مي گيرد كه البته نتايج آن ها تفاوت زیادی با هم ندارند. در واقع دست ماهر يك متخصص است كه ماشين را هدايت مي كند و با به كار بردن آن در جهت هاي صحيح سطح پوست مي تواند اسکار ها را بدون اينكه اسکار جديدي به جاي بگذارند، بردارد. سايش پوست سبب تغيير قوام و گاهي تغيير رنگ در پوست تحت درمان مي شود لذا انجام آن تنها در يك منطقه كوچك پوست، موجب تمايز آن از ساير نقاط مي گردد. اگر اسکار اوليه سطحي باشد، يكبار سايش پوست كافي است اما در مواردي كه ضايعات عميق و وسيع هستند، لازم است اين عمل چندين بار تكرار شود. سايش پوست بيشترين تأثير درماني را در پوست صورت دارد و در نواحي ديگر بدن احتمال كندي ترميم، بر جاي ماندن قرمزي بعد از عمل بيشتر مي باشد.


- پلکسر

اگر بارها به درمان درمان زخم آکنه پرداخته اید و به نتیجه مطلوب خودتان نرسیده اید، ما به شما روش بدون عواض و سریع پلکسر را پیشنهاد می کنیم. همان طور که گفته شد از روش‌های مختلفی برای درمان آکنه فعال، اسکار آکنه استفاده می شود که در این میان درمان اسکار آکنه با پلکسر روشی موثر، کارآمد و بی‌خطر است.نوآوری‌هایجدید و تولید دستگاه‌های مختلف زیبایی امکان از بین بردن اسکار آکنه را فراهم کرده است. درمان اسکار آکنه با پلکسر و درمان آکنه‌های فعال بدون نیاز به دارو، روشی سریع و موثر است که به سادگی و با استفاده از یونیزاسیون گازهای موجود در هوا انجام می‌شود. دستگاه پلکسر ، یک دستگاه ایمن و موثر برای درمان زخم های آکنه یا جای جوش در صورت است. این دستگاه، یک اپراتور یکپارچه مستقل است که زمان درمان با آن، یک زمان نسبتا قابل تحمل و کوتاه است. برای کشف پتانسیل تکرار درمان برای دست یابی به مزایای بافتی بیشتر و برای نشان دادن ایمنی و کارآیی بیشتر این دستگاه، نیاز است که در آینده مطالعات بیشتری انجام گیرد.


- مزایای درمان زخم آکنه با پلکسر

بازسازی پلاسما، در مقایسه با تکنیک های تخریبی تهاجمی، یکپارچگی اپیدرم را حفظ می کند که منجر به کاهش آسیب ها و اریتم (قرمز شدگی پوست) و مراقبت از زخم می شود. اکثر بیماران در طی ۵ الی ۷ روز پس از درمان می توانند به فعالیت های اجتماعی معمول خود برگردند و قرمز شدگی پوست صورت، خطر قابل توجهی به نظر نمی رسد. علاوه بر این، درمان در مطب بدون تزریق بی حسی انجام می شود که موجب کاهش عوارض و ریسک های ناشی از بی‌حسی عمومی می شود. در نهایت، از آنجا که دستگاه پلکسر به عنوان نخستین ابزار جراحی نرم ( Soft Surgery ) در جهان معرفی شده هیچ اقدامات ایمنی خاصی نظیر عینک محافظ مورد نیاز نیست.


- اقدامات بعد از درمان اسکار آکنه با پلکسر

  • بلافاصله پس از درمان زخم آکنه با پلکسر ممکن است احساس سوزش کنید. این احساس در ادامه روز با استفاده از کرمهای موضعی برطرف می‌شود واگر احساس سوزش به صورت طولانی مدت باقی ماند می‌توانید از داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن استفاده کنید.  به صورت معمول استفاده از داروهای ضد التهاب و ضد حساسیت به کاهش تورم و قرمزی بعد درمان کمک می‌کند.
  • طی چند روز بعد از درمان در ناحیه درمان شده زخم‌های سطحی ایجاد می‌شود، بنابراین سطح پوست در روزهای اول قهوه‌ای شده و بعد از چند روز شروع به پوسته ریزی و ترمیم می‌کند. ترمیم کامل حدود ۲ هفته طول می‌کشد.
  • ورم کردن صورت بعد از درمان اسکار آکنه با پلکسر کاملا طبیعی است. تورم در اطراف چشم‌ها بارزتر است، تا چند روز باقی می‌ماند و بعد کامل برطرف می شود.